İlkadım Bebek Gereçleri
0-1 Yaş Bebek Giyim ve Gereçleri
0-12 Ay Bebekler İçin İhtiyaç Duyacağınız Herşey

Hamamyolu Cd. No: 57/C
info@ilkadimbebe.com
0 222 230 23 26

KUZEY KUTBUNUN YÜZER FABRİKASI DENİZE İNDİRİLDİ

17.07.2019 

KANADALI “CALVERT” HEM BALIK AVLAYACAK HEM FİLETO YAPIP PAKETLEYECEK

DENİZE İNDİRİLEN CALVERT’İ BAKAN VARANK UĞURLADI, YATIRIM ÇAĞRISI YAPTI: "TÜRKİYE, TERSANECİLİKTE, GEMİ SANAYİNDE, DENİZ YOLU TİCARETİNDE FIRSATLAR ÜLKESİDİR"

Kuzey Kutup bölgesinde görev yapacak yüzer balık fabrikası, denize indirildi. Kanadalı bir firma için üretilen Calvert isimli balıkçı gemisi, balıkları avlayacak, karaya gelene kadar da paketleyip son mamule dönüştürecek. Calvert için denize indirilme töreni düzenlendi. Törene katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Türkiye, tersanecilikte, gemi sanayinde, deniz yolu ticaretinde fırsatlar ülkesidir” diyerek, yerli ve yabancı yatırımcılara çağrıda bulundu.


ARKTİK FABRİKA BALIKÇI GEMİSİ

Yalova'nın Altınova ilçesindeki Tersan Tersanesi'nde Kanadalı "Ocean Choise International" firması için inşa edilen "Calvert" isimli arktik fabrika balıkçı gemisi, denize indirildi. Törene, Bakan Varank'ın yanı sıra Vali Yardımcısı İrfan Demiröz, Altınova Kaymakamı Ahmet Regaip Özyiğit, Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (YTSO) Tahsin Becan, AK Parti İl Başkanı Muğlim Bağatar ve davetliler katıldı.


YÜZER FABRİKA

Törende bir konuşma yapan Bakan Varank, bugün bir gemiyi değil, tabiri caizse yüzer bir fabrikayı denize indirdiklerini belirterek, denize indirilen geminin inşa edildiği tersanede 3 bin 800 kişinin istihdam edildiğini dile getirdi.

EKMEK KAPISI

Varank, Türk tersaneciliğinin ve gemi mühendisliğinin ulaştığı seviyeyi göstermesi bakımından son derece gurur verici bir tablo ile karşı karşıya olduklarına dikkati çekerek, "Burası, fabrika balıkçı gemileri ve elektrikli feribotlarda dünyanın önde gelen tersanelerinden biri konumuna geldi. Tabi burada takım çalışmasının ne denli önemli olduğunu görüyoruz. Burası, bünyesinde 3 bin 800 kişiyi barındıran, işçisinden mühendisine yöneticisine kadar herkesin tek bir amaç uğruna alın teri döktüğü bir ekmek kapısı." dedi.

YERLİLİK ORANI YÜZDE 55

Bugün denize indirilen gemideki yerlilik oranının yüzde 55'i aştığını anlatan Varank, "Yalnızca gemi sanayine değil, sanayimizin diğer alt sektörlerine de hizmet eden bir yapıdan söz ediyoruz. Kullanılan yerli ürün oranı arttıkça, sanayimizin diğer alt sektörleri de buradan besleniyor ve büyüyor. Burada geliştirilen bir teknoloji, başka sektörlere de katkı sağlıyor ve verimlilik artışı olarak ekonomimize geri dönüyor" diye konuştu.

329 GEMİYE TEŞVİK BELGESİ

Varank, hem istihdama olan katkısı hem de ürettiği yüksek katma değerden ötürü gemi inşa yatırımlarına önemli destekler sağlandığını vurgulayarak, "Bugün bu alanlarda küresel rekabette söz sahibi olan işletmelerimiz varsa, bunun temelinde izlediğimiz bilinçli ve planlı politikalar var.  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, gemi inşa yatırımlarını, yatırım teşvik uygulamalarımızla destekliyoruz. Bu kapsamda son 7 senede 329 gemiye teşvik belgesi düzenledik, bu projelerin 224 tanesi de tamamlandı." dedi.

GÜMRÜK VERGİSİ MUAFİYETİ

Bakan Varank, tersanelerde gemi inşasında kullanılan sac, motor ve pervane gibi tüm malzemeler için KDV istisnası ve gümrük vergisi muafiyeti sunduklarını belirterek, "Ayrıca istihdam edilen işçiler için de 18 ay boyunca sigorta primi işveren hissesi desteği sağlıyoruz. Nitekim Tersan da hem yatırım hem de Ar-Ge teşviklerimizden etkin bir şekilde yararlanan firmalarımız arasında. İşte 2017 yılında kurduğunuz ve 100'e yakın kişinin istihdam edildiği bir Ar-Ge merkeziniz var. Bu merkezde kurumlar vergisi muafiyeti, gelir vergisi stopaj teşviki, sigorta prim desteği ve damga vergisi istisnası gibi bir çok destek sunuyoruz." dedi.

YATIRIMCILARA ÇAĞRI

Varank, Türkiye'nin deniz ticaretinin ana rotalarında bulunan bir deniz ülkesi olduğunu anlatarak, sözlerini şöyle tamamladı: "Uzakdoğu-Avrupa ana deniz rotasına yakın olmamızın yanı sıra, Karadeniz-Akdeniz deniz ticaretinin de göbeğinde yer alıyoruz. Dış ticaretimizin çok büyük bir bölümünü deniz yoluyla gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla bizler limanlarımızı ve tersanelerimizi, ihracatımızın can damarları olarak görüyoruz. Buradan hem yerli hem yabancı yatırımcılara bir çağrıda bulunmak istiyorum. Türkiye, tersanecilikte, gemi sanayinde, deniz yolu ticaretinde bir fırsatlar ülkesidir. Bugün denize indireceğimiz bu gemi, ülkemizin ulaştığı yerli ve milli sanayinin, teknolojinin ve yetişmiş insan kaynağının en somut ürünlerinden birisidir."

DUALARLA DENİZE İNDİRİLDİ

Törende Tersan Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Paksu, geminin teknik donanımı hakkında katılımcılara bilgi verdi. Ocean Choise International adına konuşan Blaine Sullivan, bu alanda ilk gemiye sahip olmanın heyecanını yaşadıklarını belirterek, geminin inşasında emeği geçenlere teşekkür etti. Konuşmaların ardından "Calvert" isimli gemi dualarla denize indirildi.

HEM GEMİ HEM FABRİKA

Kuzey Kutup bölgesinde görev yapacak olan Calvert, balıkları avlayacak, seyir halindeyken içinde bulunan üretim tesisinde balıkları fileto ve un haline getirecek. Gemide dondurulup paketlenen balıklar, Carvert karara ulaştığında son mamul haline gelecek.  Calvert’in paketlenmiş olarak günlük 70 ton balık avlama kapasitesi bulunuyor.

 

Gönderen: haber
1518 defa okundu 
 


Ekonomi
TÜRKİYE EKONOMİSİ BÜYÜDÜKÇE, DEPREMİN EKONOMİ ÜZERİNDEKİ RİSKİ DE BÜYÜYOR
SULAMA TESİSLERİNDE YAĞMURLAMA VE DAMLAMA SİSTEMLERİ TERCİH EDİLİYOR
Bakan Selçuk, Kamu İşveren Heyeti Adına Hükümetin Zam Teklifini Açıkladı
SU YALITIMI DEPREME KARŞI KALKANDIR”
Taşınmazın kat mülkiyetli mi ya da irtifaklı mı olduğu sorgulanabiliyor

 

 
Eğitim
Üniversitelere Elektronik Kayıt işlemleri başladı
ÖĞRENCİLERE GÜLER YÜZLÜ KARŞILAMA
Anadolu Üniversitesi Yaz Spor Okulunda geleceğin hentbolcuları yetişiyor
Anadolu Üniversitesi yaz spor okulunda çocuklar basketbol ile tanışıyor
OKULLARDA "ÖZEL SINIF" İDDİALARI HAKKINDA SORUŞTURMA