İlkadım Bebek Gereçleri
0-1 Yaş Bebek Giyim ve Gereçleri
0-12 Ay Bebekler İçin İhtiyaç Duyacağınız Herşey

Hamamyolu Cd. No: 57/C
info@ilkadimbebe.com
0 222 230 23 26

Dikkat EdileceklerDikkat Edilecekler
Kışın Bebekler Nasıl Giydirilmelidir

29 Ağustos 2016 Pazartesi

Kış aylarının gelişi ile birlikte oluşan soğuk havalar anne ve babaların aklında çocukları ile ilgili bir çok soru oluşmasına sebep olmaktadır.

Çocuklarının dışarı çıktığında soğuk havadan etkilenmemeleri için bir çok yönteme başvururlar. Bebeğimi dışarı çıkartmalı mıyım? Çıkarken doğru kıyafetler tercih edebilecek miyim? Acaba bebeğimi dışarı çıkarttığımda hasta olmasına sebep olur muyum? şeklinde bir çok soru geçer akıllarından. Hafif ve hareket ederken rahat olan yazlık giysilerin ardından kalın, kat kat giysiler, eldivenler, şapkalar, atkılar, ayakkabılar çocuğun hareketlerinde kısıtlama meydana getirir. Böylelikle çocuklar bunalmaya, huzursuzlanmaya başlar.

Bebeklik dönemini henüz bitirmemiş olan her çocuk henüz yağ tabasının oluşmadığı için vücut ısılarını dengeleyemez. Kısa bir süre dahi olsa soğuk bir ortamda bulundukları zaman vücut ısıları direk düşüş gösterir. Bu sebeple doğumdan sonraki ilk aylarda bebek için gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra dışarı çıkarmak en uygunudur.

Yeni doğmuş olan bebeklerin bünyeleri çok zayıf olduğu için, yağmurlu veya rüzgarlı havalarda bebek arabasının üzerine koruyucu bir örtü konulmasında fayda vardır. Bu sayede bebeğinize gelecek olan keskin soğuk birazda olsa önlenmiş olur.

Bebeğiniz ile hava almak istediğiniz zamanlar, olabildiğince soğukluğun az olduğu saatler olmalı ve çok fazla dışarlarda zaman geçirilmemelidir. Bebeğinize giydirecek olduklarınızı seçerken pamuklu polar tarzı, heryerde sıcaklığını tutacak koruyucu giysiler tercih etmenizde fayda vardır.

Uzmanlar kış aylarında çocukların giyinmeleri ile ilgili anneler şöyle öneride bulunuyorlar;

Çocuklarınızı aktivitelerini yaparken terletmeyecek şekilde giydirmelisiniz. Tek kat kalın bir kıyafet yerine daha ince bir kaç kıyafeti üst üste giydirmenizde fayda vardır. Böylelikle çocuklarınız soğuk havadan daha çok korunmuş olurlar. Sıcak ortama girdiğinizde de bir katını çıkartarak çocuklarınızın terlemesini engelleyebilirsiniz.

Dikkat edilecek bir diğer hususta kimi çocukların yün ve bu yapıdaki ürünlere karşı hassasiyeti vardır. Yün ısıtıcıdır ancak hassas yapıdaki narin ciltlerde tahrişe sebep olur. O yüzden bebeklerinize giydirecek olduğunuz yünlü kıyafetlerin için cildine temas edeceği kıyafetler %100 pamuk içermesi gereklidir.

Vücut ısısının büyük çoğunluğu baş kısmından kaybedilir bu sebeple soğuk havalarda kesinlikle şapkayı ihmal etmemelisiniz.

Soğuk havaya direkt temas edildiğinde bebeklerin ya da çocukların kulakları, burnu ve boyun bölgeleri donma riski ile karşılaşır. Bu yüzden kış aylarında atkı da çok önemlidir. Ellerinin de üşümemesi için tek parmaklı olan rahat hareket sağlayan eldivenler tercih edilmelidir.

Küçük çocuklarda soğuğa maruz kaldığı zaman parmak uçları, yanak ve burun dokularında teni sarı, gri arası renk alır ve üzerinde beyaz lekeler oluşur. Böyle bir durumla karşılaştığınızda kesinlikle ısıtıcılara çok yaklaştırmayıp hafif ılık hava ile yavaş yavaş ısınmasını sağlamalısınız. Direkt olarak uygulanan sıcak hava çatlamalara ve tahrişe sebep olabilir.

 


 


6506 kez okundu


Diğer Başlıklar


Kışın Bebekler Nasıl Giydirilmelidir  
Krem Seçiminde Bunlara Dikkat Edin  
Bebek Arabası Seçerken Dikkat Edilecekler  
Mama Seçiminde Dikkat Edilecekler  
Çocuğunuz Ateşlendiğinde  
Puset Modelleri ve Farklılıkları  

Toplam Kayıt: 6 [6 - 1]    
Sayfa: [ 1 ]